Creativityچالش ‌های پیش روی فناوری اطلاعات

چالش ‌های پیش روی فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات برای ایجاد یک تصویر مثبت، علاوه بر به ‌کارگیری استعدادهای بزرگ و فراهم کردن زمینه ‌های سرمایه‌ گذاری عظیم، به منابع زیادی نیاز دارد تا بر مشکلات فراروی خود غلبه کند. همواره با چالش ‌هایی روبه‌ رو بوده است که برخی از آنها در طول زمان به آرامی تغییر کرده‌ و بسیاری نیز همیشگی و ثابت مانده ‌اند. فناوری اطلاعات در آینده‌ ای نزدیک چگونه با این چالش ‌ها روبه ‌رو می ‌شود؟ این چالش ‌ها در شرکت ‌های مختلف بر چه اساسی طبقه‌ بندی می ‌شود؟


۱- ارائه خدمات به مشتریان

وقتی از رضایت مشتریان سخن به میان می ‌آید، اغلب از فناوری اطلاعات بخوبی یاد نمی ‌شود که البته بیراه هم نیست. به هر ترتیب آنچه مهم است، نظر مشتری بوده و این که او چه چیزی را سرویس خوب و چه چیزی را بد بداند. ارائه خدمات ساده‌ای مانند پشتیبانی و بازیابی اطلاعات از جمله مواردی است که در این نوشتار به آن پرداخته می ‌شود؛ مشکلی که شامل حال شرکت ‌های بزرگی می ‌شود که در زمینه ارائه خدمات محصولات فناوری اطلاعات فعالیت می ‌کنند. به طور کلی مردم عادی شیوه بیان کسانی را که در علوم رایانه خبره به‌ حساب می ‌آیند، مغرورانه و نگاهی از بالا به پایین تعبیر می ‌کنند.

مشتری شاید از یک سری توانایی ‌های خاص در زمینه فناوری اطلاعات بی ‌بهره باشد؛ اما به هیچ وجه دوست ندارد همانند یک جاهل با آنها برخورد شود. مثال این موضوع را می ‌توان در سرویس ‌های پشتیبانی تلفنی شرکت ‌های سرویس ‌دهنده داخلی هم یافت که  کارشناس پشتیبانی با سؤالات ساده‌ انگارانه اغلب داد کسی را که پشت خط است، درمی ‌آورد و به درخواست ساده او (که بعضا با اطلاعات کاملی همراه است) توجه نمی ‌کند.

نکته ۱: با گوش دادن و دانستن نیازهای مشتری، می ‌توان به بهترین شکل خدمات را ارائه کرد.

۲- منابع انسانی

فرسودگی شغلی دغدغه‌ ای است که با کم‌شدن بودجه و افزایش فشارکاری ایجاد می ‌شود. برای کاهش استرس و دادن نیرویی تازه به کارمندان خسته،‌ باید به دنبال راه‌ های خلاقانه ‌ای بود. مرخصی بیشتر، تعطیلات آخر هفته و کاهش مسؤولیت‌ ها به‌ صورت دوره‌ای می ‌تواند به متخصصان حوزه فناوری اطلاعات انگیزه بهتری در ارائه خدمات و انجام وظایف بدهد. شاید این کار در ظاهر هزینه زیادی داشته باشد؛ اما از دست دادن یک کارمند با ارزش به‌ دلیل فرسودگی شغلی می ‌تواند ضررهای به مراتب بیشتری در پی داشته باشد.

بسیار پیش آمده است که به دلیل ساختارهای غلط سازمانی، با درخواست ساده و منطقی یک متخصص مخالفت شده است.

در این ساختار، مبنا براساس اشتراک و رشد قرار داده نشده است و مدیران نمی ‌خواهند یک عضو کلیدی در میان کارمندان وجود داشته باشد. البته شرکت ‌های خاص و استثنایی نیز وجود دارند که از تمام توان خود استفاده می ‌کنند و معتقدند یک شرکت برآیند افراد و توانایی آنهاست.

نکته ۲: توسعه راه‌ های خلاقانه برای به‌حداقل‌ رساندن استرس، ‌جلب رضایت کارمندان و یکسان ساختن اهداف شرکت با اهداف کارمندان.

 ۳- توانایی تولید

در ابتدا مین ‌فریم ‌ها و سپس مینی رایانه ‌ها، پی ‌سی و اینترنت، هر کدام نقش بزرگی در توانایی تولید شخص داشتند. قدم بعدی نوآوری چه خواهد بود؟ رایانش ابری؟ موبایل؟ آیا این فناوری ‌ها می ‌تواند پتانسیل لازم را برای پیشرفت ایجاد کند؟ قانون عوارض غیرعمدی می ‌گوید عرضه فناوری جدید، مشکلات خاص آن را نیز به وجود می ‌آورد.

امنیت و حریم خصوصی در سرویس‌ های رایانش ابری و فرسودگی و استرس برای کارمندانی که به ‌طور شبانه ‌روز با دستگاه‌ های موبایل کار می ‌کنند، نمونه‌ ای از این مشکلات است. تا زمانی که این مشکلات بررسی نشود، هر مورد جدیدی باید بدقت سبک و سنگین شود سپس به‌ کار گرفته شود.

نکته ۳: به‌ کارگیری فناوری ‌های جدید از جمله رایانش ابری و موبایل لازم است، ‌اما باید به دنبال راه‌ های بیشتر برای افزایش تولید بود.

۴- پیچیدگی

اگر به توسعه نرم ‌افزارها از زمان معرفی رایانه ‌های IBM PC تا به ‌امروز بنگریم، یک مسیر مشخص در آن دیده می ‌شود: ‌فناوری اطلاعات روز به روز پیچیده‌ تر شده است. این پیچیدگی بسرعت به نقطه بحرانی خواهد رسید، طوری که یک توسعه‌ دهنده دیگر نمی ‌تواند برای انجام صحیح کار خود، به همه جوانب کارش آگاهی داشته باشد و به‌ همین دلیل، بیش از هر زمان دیگر کار گروهی لازم است.  

نکته ۴: بر پیچیدگی فائق آیید.

۵- کهنگی

از سخت ‌افزارهایی که در رایانه خود استفاده می ‌کنیم گرفته تا مهارت و دانش‌ مان در استفاده از رایانه، بین ۳ تا ۵ سال عمر مفید دارند و بعد از این مدت قابل استفاده نخواهند بود. هر چه هزینه‌ ها دقیق ‌تر می ‌شود، فناوری اطلاعات نیز باید به‌ دنبال راهی باشد تا این کهنگی را کاهش دهد.

مایکروسافت نمونه یکی از این شرکت ‌هاست که برای خود برنامه کهنگی دارد و طی سال خاصی، پشتیبانی از نرم‌ افزارهای قدیمی خود را حذف می ‌کند و به معرفی محصولات جدید و جایگزین می ‌پردازد. ارتقا به ویندوز بالاتر یکی از هزینه ‌هایی است که باید در نظر گرفت. ارتقای نرم ‌افزار و سخت ‌افزار و… محاسبه بهترین زمان با کمترین هزینه ممکن برای ارتقا، امری پیچیده است.

از طرف دیگر، شرکت ‌های فعال در زمینه نرم ‌افزار باید خوب حواسشان جمع باشد از چه نرم‌ افزار توسعه ‌ای پشتیبانی ‌کنند که طی چند سال آینده (مثلا یک دهه) برپا و پرطرفدار باشد. شرکت ‌های زیادی بر سر ماجرای حذف پشتیبانی IBM از OS/2 که در دهه ۹۰ میلادی بسیار محبوب بود، ضرر کردند و بعضاً ورشکست شدند.

نکته ۵: افزایش طول عمر سیستم ‌ها، نرم‌ افزار و تجهیزات.

۶- بودجه

حتی در بهترین شرایط هم کنترل هزینه ‌ها در هماهنگی با بودجه، کار دشواری است. این مسأله بخصوص در زمان‌ های دشوار، خودش را نشان می ‌دهد. به‌ طور متوسط، بودجه‌ های تخصیص ‌یافته به فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۱ در اغلب شرکت ‌ها و سازمان ‌ها در حال رشد بوده است، اما کنترل بودجه مدام سخت ‌تر می ‌شود. رشد رایانش ابری و فناوری موبایل به منابع و توجه بیشتری نیاز دارد. مدیران در تصمیمی که برای بودجه اتخاذ می ‌کنند باید در این که آن را کنترل کنند و آینده را نیز از دست ندهند، اطمینان حاصل کرده باشند.

نکته ۶: دستیابی به نتایج بهتر با بودجه مشابه سال قبل.

۷- بازاریابی و روابط عمومی

بجز شرکت ‌هایی همچون اپل و گوگل، فناوری اطلاعات در مجامع عمومی تصویر درستی از خود ارائه نکرده است. به‌ عنوان مثال مدیرعامل مایکروسافت، استیو بالمر در گفت و گویی خبری در زمان عرضه ویندوز ویستا ـ که به نظر عموم سیستم عامل خوبی نبود ـ گفته بود: «اگر مردم بخواهند می ‌توانند صبر کنند؛ ‌اما من خودم از ویستا استفاده خواهم کرد.»

وقتی این بیانیه به تیتر خبرها تبدیل ‌شد، شکل و ساختاری شبیه به جمله زیر پیدا ‌کرد: «بالمر معتقد است می ‌توان از خیر ویستا گذشت.»

در اینجا بود که مشکل، خود را نشان ‌داد و مایکروسافت از داشتن یک بازار خوب محروم شد. بستن قرارداد با یک موسسه روابط عمومی به هزینه‌ اش می ‌ارزد.

موسسه SouthWest Interactive برای امور روابط عمومی خود با موسسه Engaged Ink PR توافق کرد. Ink PR در کنفرانسی که برای کارمندان این شرکت گذاشته بود، ‌روابط عمومی را پارچه ‌ای توصیف کرد که آنقدر بلند است که شیء را بپوشاند و آنقدر کوتاه است که جذاب به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه